top of page
ikonka.png

Jak se stát letuškou

  • Obrázek autora: Markét Novotná
    Markét Novotná
  • 19. 3. 2017
  • Minut čtení: 6

Dnes bych vám chtěla dát několik rad, jak úspěšně projít výběrovým řízením pro leteckou společnost. Většina leteckých společností má vyběrová řízení podobná a vesměs hledají to samé - Týmového hráče. Já jsem na několika takových výběrových řízeních byla z převážné části jsem po několika dnech obdržela nabídku práce.

ŽIVOTOPIS

Začala bych tím, jak si vytvořit životopis, ten byl měl být v angličtině i české letecké společnosti, nebo společnosti, které výběrová řizení pořádají v Čechách budou takový jeden vyžadovat.

Zaměřte se na zkušenosti ze zákaznického servisu/péče o zákaznika. Je úplně jedno, jestli to byla krátká promo-akce parfémů, nebo dlouhodobá brigáda v restauraci, společnost chce vědět, že už jste někdy měla přímý kontakt se zákazníky. Životopis si po sobě několikrát přečtěte a třeba si ho nechte ještě někým zkontrolovat, měl by být bezchybný, stručný (max.dvě strany) a přehledný. Můžete přidat fotku, ale nemusíte, ne všude ji vyřadují. Přikládám příklad svého životopisu.

ONLINE POHOVOR

Některé letecké společnosti vás pozvou na takzvaný online pohovor, kde budete muset vyplnit několi testů, tímhle se eliminují lidé, kteří jim nespadají povahově do dané pozice a jen ti, kteří prošli budou pozvání k osobnímu pohovoru. Testy se většinou skládají z testu povahy a takzvaného inteligenčního testu. Test povahy nemá správné a špatné odpovědi, tam by člověk měl odpovídat podle toho jak to cítí. Najdete tam otázky jako "Jednáš se zuřícím cestujícím a situace se vymyká kontrole, co podnikneš?" dole pak najdete tři odpovědi, jak už jsem říkala, každý by měl odpovídat upřímně, nicméně nikdy nebude špatně pokud se člověk přikloní spíš k týmové práci a jako odpověd zaškrtne, že se určitě poradí s kolegy a se svým vedoucím. Inteligenční test je limitovaný časem, je to takový test pozornosti a na pochopení textu, většinou se v informacích dočtete, že ne každý je schopný odpovědět na všechny otázky v daném časovém rozmezí a proto si z toho nemusíte nic dělat a snažit se i tak zodpovědět na co nejvíce otázek.

POZVÁNKA NA OSOBNÍ POHOVOR

Hurá, když vám konečně dorazí pozvánka na osobní pohovor, můžete začít s přípravami. Vždy je dobré si zjistit o společnosti co nejvíce informací (od založení společnosti, přes počet pracovníků a třeba také počet a typ letadel) bylo by trapné, kdyby se vás zeptali, proč jste si vybrali zrovna tuto leteckou splečnost a vy jenom hloupě koukali. (tato otázka je velice častá:D)

Určitě si předem připravte všechny potřebné dokumenty, v e-mailu bude uvedeno, co vše si s sebou vzít, dokumenty si uložte do nějakých pevných desek, někde jsou schopni kandidáta vyhodit za to, že má životopis zmačkaný.

Připravte si oblečení na pohovor, někde vám dají přesně vědět v čem máte přijít a někde jen napíší "smart casual". Já bych si s tímhle, ale vůbec nezahrávala a vzala bych si sukni, bílou košili a sako - tím člověk nic nezkazí. Já osobně si ještě vygooglím často kladené otázky, na googlu najdete spoustu materiálu na od lidí, kteří již pohovorem prošli. Je dobré si na papír na otázky zodpovědět a naučit se je, může se vám stát, že kvůli trémě budete mlčet a nebudete schopni ze sebe nic vymáčknout.

SAMOTNÝ POHOVOR

Na samotný pohovor doražte alespoň 15 minut předem, nejenom, že se nevystresujete hned na začátku, že přijdete pozdě, ale také se může stát, že takový samotný pohovor začíná tím, že společnost kontroluje, kdo je dochvilný a kdo rád chodí pozdě. To by byla první věc, za kterou by vyhazovali, nikdo si přeci nesmí dovolit přijít na let pozdě. Zjistěte si dopředu jak vypadá uniforma dané společnosti a zkuste se obléct a upravit tak, aby si vás personalista mohl snadno představit v uniformě. Z různých pohovorů jsem viděla odcházet domů nejdříve ty holčiny, které měly rozpuštěné vlasy, a různé extravagantní kousky oblečení. Se všemi se hned pozdravte a nalepte si úsměv na tvář, ten slepte až po skončení pohovoru. Buďte přátelská a najděte si alespoň jednu kamarádku, se kterou budete den trávit, rozhodně nikdy neseďte nikde v koutě - takové lidi vyhazují také hned. Když bude probíhat pauza a třeba nějaký oběd, určitě si sedněte ke stolu s ostatními, kolikrát si personalisté jdou na oběd také sednout a pozorují, kdo se jak chová.

Na začátku dne se jde k registraci a na odevzdání životopisu, kde dostanete pořadové číslo s vaší jmenovkou. To si nalepíte na sako a budete nosit celý den. Na většine pohovorů se člověk setká se skupinovými hrami, kde vás právě podle čísel rozřadí do skupinek.

SKUPINOVÉ HRY

Já jsem ze skupinových her měla vždycky největší strach, že nepochopím o co jde, že nebudu vědět jak se z papíru postaví most (to jsou klasické příklady úkolů na skupinových hrách), o to ale vůbec nejde, především jde o to, aby se člověk co nejvíce zapojil do týmu. Na jednom pohovoru jsme seděli u stolu 4 a před námi 2 personalisté, kteří zapisovali vše co jsme dělali, naše reakce apod. Bylo to fakt zvláštní, nicméně se mi stalo, že jsem jednomu personalistovi diktovala své jméno, protože ho nebyl sto pochopit a díky němu mi unikla pravidla skupinové hry, takže když se řeklo "start", neměla jsem ponětí co mám dělat :D. V hlavě jsem si opakovala, že nejde o hru ale o týmovou práci. Rozhodně nikomu nesmíte skákat do řeči a pokud přeci, tak se omluvte a pokračujte. Když máte nějaký nápad, zeptejte se co si o tom kolegové myslí. Když vám jako mě unikne smysl hry, chvilku sledujte co ostatní dělají a pak můžete třeba říct, že s ostatními souhlasíte. Rozhodně člověk nesmí být potichu. Bylo nám mockrát řečeno, že pokud budeme potichu, společnost bohužel nebude mít z čeho soudit a budou se s námi muset rozloučit. Čas je v letectví velice důležitý, nezapomeňte si na pohovor vzít hodinky a pokud dostanete časově omezený úkol, nezapomeňte kontrolovat kolik času vám zvýbá, můžete také upozornit kolegy, že do konce úkolu zbývá pouze 5 minut. Mobilní telefon si vypněte, dejte do kabelky a určite nevytahujte do konce pohovoru. Na internetu se můžete dočíst, že je dobré mít připravené otázky, které vás ohledně společnosti zajímají a dát tak najevo svůj zájem. Já jsem nikdy otázky neměla, informace řečené na pohovoru mi přišly jako dostačující a nikdy jsem kvůli tomu nebyla z pohovoru vyhozena, čemu by se ale člověk měl vyhnout jsou otázky ohledně platu, dovolené a benefitů - vím, že je to lákavé téma, daná společnost chce ale spíš vidět, že jste motivovaný pracovat z jiného důvodu, než je procestovat celý svět zdarma a ještě za to být zaplacena :D :D

OSOBNÍ POHOVOR

Hurá, dostali jste se až k osobnímu pohovoru. Na osobním pohovoru budete pravděpodobně prvně čelit otázce, abyste se představili a řekli něco o sých pracovních zkušenostech, připravte si 2-3 věty. Další otázka bývá většinou z jakého důvodu právě tato společnost a kvůli čemu máte zájem o tuto pozici a proč zrovna vy jste vhodný kandidát.

Následující otázky bývají otázky z praxe, směřované většinou na zákaznický servis. "Kdy jste pracovali jako součást týmu". "Situace, kdy jste čelili rozzuřenému zákazníkovi" "Jak jste reagovali na náhlou změnu, která nastala ve společnosti" "Řekněte nám, kdy jste naposledy pracovali pod tlakem, nebo jste měli udělené časové limity/lhůty v práci", "kdy jste měli problém s kolegou a jak jste ho řešili"Další otázky, které vás mohou potkat jsou pak například "Kdy jste pracovali nad rámec své stanovené práce" nebo "Čím jste jako zaměstnanec přispěli své stávající společnosti". Musím říct, že otázky to nejsou jednoduché a i když předpokládám, že se vše ze zmiňovaného každému někdy přihodilo, vzpomínat na situace v křesle na osobním pohovoru je prostě pozdě. Nejlepší je si otázky vypracovat dopředu a mít tak v zásobě několik příhod. I když mohou být otázky různé většinou se jedná o jedno a to samé a člověk by byl schopný dosadit jednu z připravených příhod do otázky, která mu bude položena.

Jako takové klišé se na hodně pohovorech ptají na vše slabé stránky - odpovědi jako, jsem přehnaně pečlivá jsou pasé, nikdo vám to nebude věřit a bude vidět, že nevíte jaké máte slabiny. Lepší je si před pohovorem udělat online test osobnosti https://www.16personalities.com/free-personality-test --> například tenhle je úplně výborný, podle vašich odpovědí vám prozradí vaše silné a slabé stránky, které pak můžete při pohovru využít.

Rada na závěr je, že štěstí přeje připraveným, někdy budete do místa pohovoru muset cestovat a utratit tak peníze za cestu, takže je lepší si řict, že jste byli na 100% připraveni, než vyhodit peníze s tím, že se na to člověk tak trochu vykašlal.

Všem přeji hodně štěstí a doufám, že se brzy setkáme v oblacích.

A na závěr, pokud chcete vědět jaké to je být letuškou můžete se mrknout třeba na můj rozhovor se stránkou blogerky.cz =)


 
 
 

Comments


  • Facebook
  • Instagram
předešlé články zde: 

© 2020 MAKYVESVETE

bottom of page